Najlepsza szczoteczka do zębów

Na myciu zębów spędzamy średnio osiemdziesiąt dwa dni w skali całego naszego życia. Nic dziwnego, w końcu higiena jamy ustnej to nie przelewki. O ładny uśmiech warto dbać nie tylko po to by dobrze się prezentować. Od tego ile czasu poświęcamy na mycie zębów oraz jakich produktów używamy zależy nasze zdrowie. W tym artykule poznacie historię wynalezienia szczoteczki do zębów, dowiecie się o czym należy pamiętać przy jej wyborze oraz która z propozycji dostępnych na rynku jest tą najlepszą.

Krótka historia szczoteczki do zębów

Być może trudno w to uwierzyć, ale ten produkt to dość nowy wynalazek. Szczoteczka do zębów, w takiej formie w jakiej znamy ją dziś, a więc z włosiem nylonowym, powstała dopiero w 1938 roku. Co prawda już w starożytności używano różnych substytutów tego produktu (na przykład w antycznym Rzymie korzystano z gałązki figowej, którą „wycierano” sobie zęby), jednak znacznie odbiegały one od współczesnej szczoteczki. Najbliższa jej była wynaleziona w 1498 roku w Chinach szczoteczka do zębów z włosiem… dzika. Rączki najczęściej wyrabiało się z kości lub bambusa. Powstanie współczesnej szczoteczki z włosiem nylonowym zawdzięczamy firmie Dupont de Nemours. Na stworzenie szczoteczki elektrycznej trzeba było czekać jeszcze dłużej – pierwsza powstała dopiero w latach 60.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Od wynalezienia szczoteczki minęło parę dekad. Obecnie nie jest ona już luksusowym towarem lecz artykułem pierwszej potrzeby. Rynek obfituje w najróżniejsze produkty higieny jamy ustnej. Ilekroć wchodzi się do drogerii lub przegląda witryny sklepów internetowych, zostaje się zderzonym z prawdziwą ścianą pięknie zapakowanych, kolorowych szczoteczek. Propozycji do wyboru jest multum, nic więc dziwnego, że czasami może być trudno się w tym połapać. Choć przy odpowiednim zachowaniu zasad higieny nie powinno być znaczących różnic w poziomie czyszczenia, każda z opcji posiada swoje wady i zalety, które warto wziąć uwagę przed zakupem produktu.

Manualne szczoteczki do zębów

To najbardziej klasyczna i jednocześnie najtańsza propozycja. Te dwa czynniki stanowią jednocześnie jej największe przymioty. Manualna szczoteczka do zębów przypadnie do gustu osobom, które nie potrzebują dodatkowego uatrakcyjniania higieny jamy ustnej oraz nie przepadają za innowacjami. Należy jednak pamiętać, że by móc dotrzymać reguł mycia zębów, osoba używająca szczoteczki manualnej musi być w pełni sprawna.

Elektryczne szczoteczki do zębów

To doskonała propozycja dla osób, które nie lubią się męczyć lub z powodu choroby nie mogą w pełni wykorzystać potencjału szczoteczki manualnej. Produkty te sprawdzą się również u dzieci jako zachęta do dbania o higienę jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne są znacznie wolniejsze od tych sonicznych, dlatego są odrobinę mniej efektywne w myciu zębów.

Soniczne szczoteczki do zębów

To najszybsza propozycja na rynku. Szczoteczki soniczne osiągają aż 30000 ruchów na minutę, dzięki czemu dużo lepiej rozprowadzają pastę do zębów poprzez łączenie jej z wodą i śliną. Wyniki niektórych badań sugerują, iż czyni je to najbardziej efektywną metodą mycia zębów. Doskonała jakość idzie w parze z wysoką ceną, będącą największą wadą szczoteczki sonicznej.

Ranking – oto najlepsze szczoteczki do zębów

W swoim dwudziestoparoletnim życiu zdążyłam już wytestować mnóstwo najróżniejszych szczoteczek. Jedne były lepsze, drugie gorsze, niektóre droższe, inne tańsze. Te, które zasługują na polecenie zamieściłam w rankingu poniżej.

1.     Najlepsza szczoteczka soniczna z wyższej półki – Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

Produkt ten otrzymałam na urodziny i już od pierwszego użycia się w nim zakochałam. Ta szczoteczka soniczna osiąga niesamowite efekty w higienie jamy ustnej. Moje zęby są wyraźnie bielsze, a dziąsła – zdrowsze. Szczoteczka posiada szereg dodatkowych funkcji, które znacznie ułatwiają jej użytkowanie oraz prawidłowe mycie zębów. Produkt informuje o zbyt dużym nacisku na zęby, monitoruje całkowity czas mycia oraz dba by jama ustna była równomiernie oczyszczona. Jego dodatkową zaletą jest eleganckie etui.

2.     Najlepsza szczoteczka soniczna w przystępnej cenie – FOREO Issa™ Play

Przyznaję, że z tego produktu sama nie korzystałam, za to wielokrotnie zachwalała go moja przyjaciółka. Szczoteczka wykonana jest z najwyższej jakości silikonu klasy medycznej, zapewniającego bezpieczeństwo i higienę jamy ustnej. Produkt świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia, a jednocześnie nie niszczy dziąseł, ani powierzchni zębów. Główka szczoteczki zawiera dwa rodzaje włosia – polimerowe, które masuje i myje dziąsła oraz silikonowe, które jest elastyczne i miękkie. Szczoteczka działa na baterie. W porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku, ta szczoteczka soniczna jest niezwykle przystępna cenowo.

3.     Najlepsza elektryczna szczoteczka do zębów – Oral B PRO 770 3D WHITE

Ten produkt wyposażony jest w czujnik nacisku oraz sygnalizator optymalnego czasu czyszczenia. Dzięki ruchowi oscylacyjnemu szczoteczka dokładnie czyści każdy ząb oraz zmniejsza widoczność przebarwień. Jej kolejną zaletą jest stosunkowo długa trwałość akumulatora.

4.     Najlepsza manualna szczoteczka do zębów – Curaprox Limited Edition Winter Art

Curaprox to szwajcarska marka, od tworzonych przez nią produktów możemy więc oczekiwać naprawdę doskonałej jakości. Używając jej, widziałam efekty. Doskonale usuwała osad nazębny oraz nie niszczyła dziąseł. Jej zaletą była również poręczność. Serię Winter Art uwielbiam za design – szczoteczki z tej kolekcji świetnie prezentowały się w mojej łazience.

5.     Najlepsza ekologiczna szczoteczka do zębów – Colgate Bamboo Charcoal

Dla wielu osób dbanie o środowisko naturalne ma znaczenie. Jeśli jesteś jedną z nich to śmiało mogę polecić ci tę szczoteczkę. Colgate to marka, której nie trzeba przedstawiać, posiadająca bogate doświadczenie w tworzeniu produktów do higieny jamy ustnej. Bambusowa szczoteczka jest ekologiczna. Dzięki miękkiemu włosiu poleruje powierzchnię zębów i zapewnia odpowiednią pielęgnację dziąseł. Dla mnie to był strzał w dziesiątkę. Zrezygnowałam z niej tylko dlatego, że na urodziny otrzymałam szczoteczkę soniczną.

O czym pamiętać przy wyborze szczoteczek?

Każda szczoteczka ma swoje wady i zalety. Bez względu na to który produkt ostatecznie wybierzesz, warto jest mieć na uwadze parę podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest miękkość włosia. Dentyści są zgodni, że szczoteczki, które są twarde mogą źle wpływać na dziąsła oraz szkliwo zębów. Zbytnie szorowanie produktem z twardym włosiem może doprowadzić do cofnięcia się dziąseł oraz nadwrażliwości zębów, co z kolei może narazić nas na wiele różnych chorób. Kolejną ważną kwestią jest wielkość główki. Szczęka szczęce nie równa, dlatego wybierając szczoteczkę, powinniśmy mieć na uwadze jej rozmiar. Jeśli kupimy szczoteczkę ze zbyt dużą główką, możemy obniżyć jakość mycia zębów – nie dotrzemy do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Dotyczy to również dzieci, to właśnie dlatego powinny mieć małe szczoteczki. Trzecią, ostatnią już kwestią jest konieczność zadbania o własny komfort. Tym co różni produkty między sobą są nie tylko kształty i rozmiary główek, ale również rodzaje rączek. Tutaj radzę dobrać taką, która będzie dla was najwygodniejsza.

Follow my blog with Bloglovin

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

LUXGOODS
Logo