Biżuteria

Ranking biżuterii został przygotowany na podstawie danych z domów aukcyjnych z całego świata. Diamenty są wieczne, więc najdroższa biżuteria świata jest zrobiona właśnie z nich. O wartości brylantu (czyli oszlifowanego diamentu) decyduje jego wielkość, czystość, kolor, historia, która za nim stoi oraz marketing – czyli to, sposób, w jaki brylant jest prezentowany (w mediach oraz na aukcji) przez dom aukcyjny.

5 – Diament Zoe – 32,6 mln dolarów

Najdroższy pierścionek świata r z niebieskim brylantem

Ten żywo-niebieski kamień waży zaledwie 9,75 karatów. Początkowo wyceniany na 15 mln Euro ponad dwukrotnie przekroczył swoją początkową cenę, gdy na aukcji Sotheby został wylicytowany za 31 mln euro przez Rachel Mellon, żonę filantropa Paula Mellona.. To sprawia, że Zoe jest najdroższym brylantem świata w przeliczenia cena per karat. Gdybyśmy chcieli kupić 1 karat tego brylantu (czyli zaledwie 0,2 grama), zapłacilibyśmy jedynie 3,17 mln euro.

4 – Graff Pink – 46,2 mln dolarów

Najdroższy pierscionek swiata różowy brylant

Było jasne, że cena tego pierścionka o niezywkle delikatnej różowej naturze, osiągnie na aukcji w Sothebys zawrotną  wysokość. Nie spodziewali się jednak, że będzie to aż 38 mln euro. Pierścionek z 24,78 karatowym różowym brylantem, był swojego czasu w posiadaniu słynnego jubilera Harry’ego Winstona. Wyjątkowość polega nie tylko na niezwykle pięknym pięknym i rzadko spotykanym bladorożowym kolorze kamienia, ale także na rekordowej wielkości kamienia. To jeden z największych diamentów, jakie kiedykolwiek udało się wykopać. W 2010 roku pierścionek został kupiony przez Lurence Graffa (za ok. 27 – 38 mln dolarów), od jego nazwiska pochodzi obecna nazwa tego świetliście różowego cacka.

3 L’Incomparable – Najdroższy naszyjnik świata- 55 mln dolarów

Najdroższy naszyjnik świata graff

Monumentalny brylant L’Incomparable (“Niemający sobie równych”) wieńczy diamentowy naszyjnik, stworzony przez słynną faktorię jubilerską Mouawad. Klejnot ma 407,48 karatów! I jest to największy nieskazitelny brylant świata.
Dopełnieniem tego ogromnego żółtego kamienia są mniejsze brylanty o wadze 230 karatów.
Brylant L’Incomparable został oszlifowany z 890 karatowego diamentu, znalezionego nastoletnią dziewczynkę w 1980 roku na rumowisku w obecnej Demokratycznej Republice Konga. Szlifowanie ogromengo kamienia trwało aż 4 lata.

2 Pink Star – Najdroższy pierścionek z różowym brylantem –  72 mln dolarów

Najdroższy pierscioenk świata pink ring

Aż do listopada 2013  roku najdroższym sprzedanym na aukcji pierścionkiem świata był Graff Pink, z trzeciej pozycji  tego zestawienia. Wszystko zmieniło się po tym, jak w Sotheby’s pojawiło się  to cacko z masywnym owalnym brylantem ważącym 59,6 karaty.  To efekt pracy jubilerów wykonanej na diamencie ważącym 132,5 karaty, który wydobyli DeBeers – największa na świecie firma prowadzącą kopalnie diamentów.  Pierścionek w 2013 roku wylicytował nowojorczyk Isaac Wolf, natomiast – jak na razie – nie wpłacił należności na konto Sothebys, prawdopodobne więc, że klejnot wkrótce ponownie zostanie wystawiony na aukcję.

1 Wittelsbach-Graff – Najcenniejszy brylant świata – 80 mln dolarów

Najcenniejszy brylant świata

Najdroższy i zarazem najbardziej kontrowersyjny brylant świata . Początkowo – klejnot przywieziony z Indii przez króla kiszpanii Karola IV, trafił w ręce austriackich i bawarskich książąt. Kamień ważył 35,56 karaty. W 2008 kupił go londyński jubiler Lawrence Graff za 23,4 mln dolarów,  który szybko podjął decyzję o przycięciu kamienia, tak aby uzyskać brylant o nieskazitelnej czystości. Ten ruch podzielił pasjonatów biżuterii na całym świecie. Część z nich uważa, że Graff zbeszczescił tym samym formę klejnotu,  która przez stulecia pozostawał niezmienny. Mimo to, ruch jublera, okazał się bardzo opłacalny finansowo – lżejszy o 4,5 karaty brylant  w 2011 roku  został sprzedany członkowi katarskiej rodziny królewskiej za 80 milionów dolarów.

Który z klejnotów podoba Wam się najbardziej? Mnie podobają się najbardziej różowe brylanty, więc Pink Star będzie oim faworytem. Cała nadzieja w tym, że  Issac Wolf nie uzbiera wylicytowanej kwoty. 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *